Allık Çeşitleri ve Önerileri

 
Çoğumuz 3 yaşından başladı makyaj malzemelerini tanımaya... Orasını burasını kurcalayıp, yüzümüze boca etmeye...

Ama gel gelelim ki, her ne kadar içli dışlı olsak bile bir çoğumuz hala allık kullanımını ve çeşitlerini bilmemekte. Buna bağlı olarak yaptığı makyajı da adeta katliam yaparak bozmakta. Her ne kadar evimiz de çeşit çeşit, renk renk allıklarımız olsa da en güzel sonuç 'doğru' uygulandığı zaman güzel olmakta. Allık uygulama tekniği ile ilgili bir yazım daha sonra gelecek fakat şimdi sizlere biraz allık çeşitlerini daha sonra yazıyı takiben allık önerilerimi paylaşmayı planlıyorum.

ALLIK ÇEŞİTLERİ

Allık çeşitleri mi desem allık türleri mi desem bilemediğim fakat form olarak 3'e ayırdığımız allıklar:
-Toz allık
-Jel allık
-Krem allık 
olarak günümüz de birçok drugstore da satılmakta. 

Peki hangisini tercih etmeliyiz ? diye sorduğunuzu duyar gibiyim. O zaman açıklamalarımla sizi baş başa bırakıyorum.

TOZ ALLIKLAR

-Genel olarak adı üstünde'toz' form da olup, sıkıştırma sonucu ile bir araya getirilip değişik gramajlarda satışları yapılmaktadır. Markadan markaya pigmentasyonu değişmektedir. Buna bağlı olarak kalıcılığı da değişmektedir. Kullanışı gayet kolay olmakla birlikte, genellikle bu ürünler kışın tercih edilmektedir. Sürdüğünüz miktarın belli bir kısmı, genellikle tabiri caizse uçmaktadır. Aynı zaman da bu ürünün dezavantajlarından biri ise fırçasız kullanımının olmamasıdır. 

KREM ALLIKLAR

-Bu allık türü kremsi yapıya sahip olup, pigmentasyonu toz allığa göre daha yüksek olmaktadır. Kalıcılığı ise tenden tene göre değişmekte iken, toz allıklarla karşılaştırıldığında daha uzun süre kalmaktadır. Toz allığa göre avantajlarından biri elle yada süngerle kullanılabilir olmasıdır. Yaz-kış rahatlıkla kullanılabilmektedir. Dezavantajlarından biri ise dağıtması toz allığa göre daha zordur. 

JEL ALLIKLAR

-Likit formda olan bu allıklar, krem allıklara göre daha sıvı/akışkan formda olup genellikle karşımıza tüpte çıkmaktadır. Daha parlak bitişli sonuçlar elde etmek için kullanılır. Kalıcılığı ise kremsi allıklarla hemen hemen aynı olmakla birlikte, kremsi allıklarla karşılaştırıldığında çok daha kolay dağıtılmaktadır. Çıplak cilde uygulandığında ise oldukça doğal başarılı bir görünüm vermektedir.

Piyasa da birçok markanın allıklarını duyuyoruz her gün. Peki bunlardan bizim için hem uygun fiyatlı hemde kaliteli olanı hangisi ?
-Aşağıdakiler benim size olan önerilerim. Fakat, buraya tıkladıklarınız ise benim favorilerim :)

Catrice Markasının Allıkları

Rimmel London Allıkları

The Balm Allıkları


Wet n Wild Allıkları
İndirim de yakaladığınız da tadından yenmeyen allıklara bakmanızı öneririm. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere...
Sevgiler...Allık Çeşitleri ve Önerileri Allık Çeşitleri ve Önerileri Reviewed by Miss B. on Eylül 25, 2016 Rating: 5

2 yorum:

 1. Bilgilendirici yazı için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 2. Merhabalar^^
  Blog keşif etkinliğinden geliyorum:) Bloğunuzu takipteyim, siz de bloğumu takip ederseniz çok memnu olurum.

  vintagenmakeup.blogspot.com

  Sevgiler,
  EK

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.